BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 10717617
nr 1071 7617
Ljusstakar
ett par, Nyrokoko, nysilver, höjd: 23 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 28 november 2016
kl 20:00:22
28/11 15:45:39
100 kr
28/11 15:56:04
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.